Referendum v Lipencích


Nespokojenost s postupem vedení MČ ve vztahu k plánované výstavbě prosazované skupinou Spolumajitelé přivedla aktivní občany znepokojené situací až k vyvolání místního referenda. Záměr vyhlásit referendum jsme jako skupina občanů Postavme se za Lipence oznámili 19.6. a již za 3 týdny se nám díky vašemu velkému zájmu podařilo shromáždit více jak 900 podpisů, což je cca 40% oprávněných voličů. Díky tomu se podařilo podat návrh na konání referenda v rekordním čase. Občané, my všichni s hlasovacím právem tak budeme mít možnost ovlivnit budoucnost Lipenců, našeho domova. 

Rozhodovat budeme společně o tom, jestli má městská část v rámci své samostatné působnosti učinit veškeré kroky vedoucí k zachování stávajícího územního plánu a posledního známého návrhu Metropolitního plánu, tedy aby nezastavitelné plochy pozemků zůstaly pro účel bydlení nezastavitelné a na plochách pozemků, kde územní plán připouští výstavbu za účelem bydlení, tam by se mohly stavět pouze rodinné domy o dvou nadzemních podlažích, tak jak je to v Lipencích běžné. Žádné další bytové komplexy, žádné sídliště pro cca 5.000 obyvatel. 

Shrnutí dosavadního vývoje situace a výhled, co nás může čekat zde…

Termín referenda


Kdo nás zastupuje?


Nenechali jsme nic náhodě a najali si na sestavení otázek a konzultace k přípravě návrhu na vyhlášení referenda opravdovou kapacitu v oboru, Advokátní kancelář Dohnal&Bernard. Konkrétně nás zastupuje JUDr. Michal Bernard, Ph.D., který má za sebou několik úspěšných referend.

Kvalitní zpracování otázek a jejich soudní nenapadnutelnost ze strany Spoumajitelů ostatně potvrzují i posudky advokátů, které si nechala vypracovat Městská část Praha-Lipence. Jednu analýzu vyhotovila AK Zahumenský, taktéž renomovaná advokátní kancelář v tomto oboru.

Více o JUDr. Michal Bernard, Ph.D. zde:

Právní stanovisko zadané MČ Praha-Lipence potvrdilo legitimnost otázek referenda. Více: Příloha č. 10. Právní analýza Mgr. Zahumenský

S kým spolupracujeme?


Využíváme konzultací s odborníky z Advokačního fóra Nadace OSF, které pomáhá lidem prosazovat veřejný zájem a mají za sebou už mnoho úspěšných projektů. Věříme, že i naše referendum a další aktivity zabrání nesmyslné výstavbě a staneme se dalším příkladem, že když se hodně lidí spojí, dokáží úspěšně čelit zvůli moci a peněz.

Více o Nadaci OSF:

Kdo nás podporuje?


Eva Tylová, zastupitelka Hl.m.Prahy a Hana Kordová Marvanová, zastupitelka Hl.m.Prahy a senátorka

Velice si vážím úsilí lidí sdružených kolem iniciativy Postavme se za Lipence. To jak brání svoji městskou část před nájezdem firmy „Spolumajitelé“, kteří na získaných polích chtějí realizovat sídlištní výstavbu, je obdivuhodné. Výstavba by zdvojnásobila počet obyvatel Lipenců, narušila ráz Lipenců, jako čtvrti rodinných domů a ještě prohloubila již nedostatečnou infrastrukturu a komplikovanou dopravní obslužnost. Jsem velice ráda, že se jim místní referendum podařilo vyvolat, získat v krátkém čase 900 podpisů byl heroický výkon. Prosím přijďte vyjádřit svůj názor. Jako zastupitelka hl. m. Prahy se budu maximálně snažit, aby se výstavba v tomto rozsahu, která je i v rozporu s Metropolitním plánem, nerealizovala. V tomto úsilí je podporuje i senátorka a zastupitelka hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová.

Eva Tylová 

Otázky referenda


Otázka číslo 1


Souhlasíte s tím, aby městská část Praha – Lipence v rámci samostatné působnosti činila veškeré kroky k tomu, aby nedošlo ke změně platné i nově navrhované územně plánovací dokumentace za účelem vzniku nových ploch pro bydlení či ploch všeobecně smíšených na pozemcích parc.č. 2265/6, 2265/8, 2259/8, 2249/1, 2250/1 a 2257/1 v k.ú. Lipence v oblasti mezi spojením ulic V Alejích, Českého červeného kříže, K Průhonu,K Obsinám a ulicí Ke Kazínu, a na pozemcích parc.č. 2181/4 a 2179/1 v k.ú. Lipence v oblasti louky pod hájovnou?

Otázka číslo 2


Souhlasíte s tím, aby městská část Praha – Lipence v rámci samostatné působnosti činila veškeré kroky k tomu, aby na pozemcích parc.č. 2265/6, 2265/8, 2257/1, 2249/1 a 2250/1 v k.ú. Lipence v oblasti mezi spojením ulic V Alejích, Českého červeného kříže, K Průhonu, K Obsinám a ulicí Ke Kazínu, které se nacházejí v ploše OB-A a OB-B, byla umožněna výstavba za účelem bydlení pouze v rodinných domech o maximálně dvou nadzemních podlažích?

Co je to referendum?


Místní referendum, nebo-li místní lidové hlasování, je jedním z institutů přímé demokracie. Provádění místního referenda upravuje zákon č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o místním referendu“). V místním referendu rozhodují oprávněné osoby formou souhlasu či nesouhlasu o konkrétně položených otázkách v samostatné působnosti obce, města apod.

Místní referendum se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého hlasovacího práva.

Kdo může hlasovat v místním referendu?


Právo hlasovat v místním referendu má každá osoba, která má právo volit do zastupitelstva obce

Platnost (závaznost) referenda


K platnosti rozhodnutí referendem je třeba účasti alespoň 35% oprávněných voličů.

Avšak rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných voličů, kteří se referenda zúčastnili, a zároveň alespoň 25% všech oprávněných voličů.

Doba platnosti referenda


Výsledek referenda je platný ,,navždy” pokud není překonán novým referendem, které se může ohledně stejné věci konat nejdříve za 2 roky. 

Pojďte do toho s námi. Společně to dáme!